top of page
flake.gif

KALENDER 2023

flake.gif

JAN  FEB  MARS  APRIL  MAJ  JUNI

JULI  AUG  SEP  OKT  NOV  DEC

JANUARI

Lör 7 januari Göteborg

Västra KK 

(Internationell, Crufts-kvalificerande)

Domare: Tamas Jakkel, Ungern

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 8 januari Göteborg

Västra KK (Nationell)

Domare: Geir Flyckt-Pedersen, USA

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 21 januari Kumla

SSRK Bergslagen

Domare: Michael Ganzer

Sista anmälningsdag: STÄNGD

FEBRUARI

 

 

MARS

Sön 5 mars Moheda

SSRK Småland

Domare: Kim Bay, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 18 mars Mjölby

SSRK Östergötland

Domare: Mikael Tranholm, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 25 mars Högbo

SSRK Gävleborg

Domare: Sven Slettedal, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 26 mars Högbo

SSRK Gävleborg

Domare: Sara Nordin

Sista anmälningsdag: STÄNGD

APRIL

Lör 1 april Kungsbacka

SSRK Västra

Domare: Nils Molin

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 8 april Malmö

Sydskånska KK (Internationell) 

Domare: Anette Finnig, Finland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 15 april Forshaga

SSRK Värmland

Domare: Johan Andersson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 15 april Sundsvall

Västernorrlands KK (Nationell)

Domare: Hans Rosenberg

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 23 april Västerås

Wästmanlands KK (Nationell)

Domare: Viveca LahokoskiFinland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

MAJ

Lör 6 maj Gotland

SSRK Gotland

Domare: Christina Daniels

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 7 maj Gotland

SSRK Gotland

Domare: Nina Karlsdotter

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 7 maj Skara

Skaraborgs KK (NORDIC)

Domare: Annelie Karlsson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 14 maj Hässleholm

Nordskånska KK (NORDIC)

Domare: Jeanette Balkan, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 21 maj Östersund

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: Jan Herngren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 21 maj Vendel

Cockerspanielklubben Uppland

Domare: Jane Pop, Storbritannien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 27 maj Gimo

Uppsala KK (Internationell)

Domare: Helene Björkman

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 27 maj Örnsköldsvik

SSRK Västernorrland

Domare: Hans Almgren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 27 maj Bjuv

SSRK Södra

Domare: Martin Adner

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 28 maj Bjuv

SSRK Södra

Domare: Liz-Beth Liljeqvist

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 28 maj Ulriksdal

SSRK Östra

Domare: Sandra Williams (Storbritannien)

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 28 maj Örnsköldsvik

SSRK Västernorrland

Domare: Marjan Petrovski, Macedonien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 28 maj Piteå

Södra Norrbottens KK (Nationell)

Domare: Roxana Opris, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

JUNI

Lör 3 juni Norrköping

Östergötlands KK (Nationell) 

Domare: Louis Kruger, Sydafrika

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 4 juni Norrköping

Cockerspanielklubben

Domare: Petr Studenik, Tjeckien (hanar)

                 David Todd, Storbritannien (tikar)

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Tis 6 juni Bjurholm

Cockerspanielklubben Västerbotten

Domare: Nina Kauhanen, Finland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 10 juni Vänersborg

Norra Älvsborgs KK (NORDIC)

Domare: Sjoerd Jobse

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 11 juni Vännäs

Västerbottens KK (NORDIC)

Domare: Joel Lantz

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 17 juni Mohed

Hälsinglands KK (Internationell)

Domare: Helle Dan, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 18 juni Leksand

Dalarnas KK (NORDIC)

Domare: Ola Eriksson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 18 juni Gränna

SSRK Småland

Domare: Angel Mestro Lafuente, Spanien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

JULI

Lör 1 juli Gällivare

Norra Norrbottens KK (Internationell)

Domare: Kurt Nilsson

Sista anmälningsdagSTÄNGD

Sön 2 juli Borås

Södra Älvsborgs KK (Nationell)

Domare: Theres Johansson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Fre 7 juli Tvååker

Hallands KK (Internationell)

Domare: Helle Dan, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 8 juli Tvååker

Hallands KK  (Nationell)

Domare: Åke Cronander

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 8 juli Sunne

SSRK Värmland

Domare: Lars Widén

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 8 juli Robertsfors

SSRK Västerbotten

Domare: Siv Sandö, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 9 juli Robertsfors

SSRK Västerbotten

Domare: Jan Roger Sauge, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Fre 14 juli Piteå

Södra Norrbottens KK (NORDIC)

Domare: Cindy Pettersson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 22 juli Västerås

Wästmanlands KK (Internationell)

Domare: Charlotta Mellin

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 22 juli Boden

SSRK Norrbotten

Domare: Jens Karlsson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 23 juli Märsta

Stockholms KK (NORDIC)

Domare: Anne Livö Buvik, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 29 juli Piteå

SSRK Norrbotten

Domare: Bertil Lundgren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 30 juli Ransäter

Värmlands KK (Internationell)

Domare: Ann-Christin Johansson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

AUGUSTI

Sön 6 augusti Svenstavik

Jämtland Härjedalens KK (Internationell)

Domare: Patric Ragnarson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 12 augusti Ronneby

Blekinge KK (NORDIC)

Domare: Lena Danker Höglund, Finland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 12 augusti Överkalix

Norra Norrbottens KK (Nationell)

Domare: Inga Siil, Estland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Sön 13 augusti Askersund

Örebro Läns KK (Internationell)

Domare: Bo Skalin

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 19 augusti Norrköping

Östergötlands KK (NORDIC)

Domare: Helge Kvivesen, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Sön 20 augusti Eskilstuna

Södermanlands KK (NORDIC)

Domare: Theres Johansson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Lör 26 augusti Ljungskile

Västra KK (Nationell)

Domare: Johnny Andersson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 26 augusti Visby

Gotlands KK (Nationell)

Domare: Veli-Pekka Kumpumäki, Finland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Sön 27 augusti Visby

Gotlands KK (NORDIC)

Domare: Michael Ganzer

Sista anmälningsdag: STÄNGD

SEPTEMBER

Lör 2 september Karlsborg

SSRK Västra

Domare: Bjarne Sörensen, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 3 september Karlsborg

SSRK Västra

Domare: Helle Dan, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 3 september Öland

Småland-Ölands KK (Nationell)

Domare: Birte Scheel, Danmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 9 september Högbo

Gästriklands KK (Internationell)

Domare: Galyna Kalinichenko, Ukraina

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Sön 10 september Gimo

Uppsala KK (Nationell)

Domare: Inga Siil, Estland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 16 september Tomelilla

Sydskånska KK (Nationell)

Domare: Gitte Finnich Pedersen, Denmark

Sista anmälningsdag: STÄNGD

OKTOBER

Sön 1 oktober Viksberg

Cockerspanielklubben Stockholm

Domare: Bertil Lundgren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 7 oktober Sundsvall

Västernorrlands KK (Internationell)

Domare: Marjan Petrovski, Makedonien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 28 oktober Mjölby

SSRK Östergötland

Domare: Annelie Karlsson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

NOVEMBER

Fre 3 november Växjö

Småland-Ölands KK (Internationell)

Domare: Espen Engh, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 4 november Rättvik

SSRK Dalarna

Domare: Theres Johansson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 5 november Rättvik

SSRK Dalarna

Domare: Lars Widén

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 11 november Åstorp

SSRK Södra

Domare: Jan Herngren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 18 november Frösön

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: Irene Krogstad, Norge 

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 19 november Frösön

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: Rune Tyvold, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

DECEMBER

Sön 10 december

Stockholms Hundmässa

(NORDIC, Svensk Vinnare 2023,

Cruftskvalificerande)

Domare: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
               (junior + veteran)

                  Ronald James, Storbritannien

                  (vuxna + BIR)
Sista anmälningsdag: STÄNGD

januari 2023
februari 2023
mars2023
april 2023
maj 2023
juni 2023
juli 2023

Senaste uppdateringarna

augusti 2023
september 2023
oktober 2023
november 2023
december 2023
bottom of page