flake.gif

KALENDER 2022

flake.gif

Senaste uppdateringarna

 
 

JAN FEB  MARS  APRIL  MAJ  JUNI

JULI  AUG  SEP  OKT  NOV  DEC

JANUARI

FEBRUARI

MARS

Lör 12 mars Mjölby

SSRK Östergötland

Domare: Caroline Lundqvist

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 26 mars Högbo

SSRK Gävleborg

Domare: Maritha Östlund Holmsten

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 27 mars Högbo

SSRK Gävleborg

Domare: Theres Johansson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

APRIL

Sön 17 april Malmö

Sydskånska KK (Internationell) 

Domare: Gudrun Brunnström

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 23 april Forshaga

SSRK Värmland

Domare: Lena Rollmar

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 23 april Boden

SSRK Norrbotten

Domare: Joakim Ohlsson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

Sön 24 april Västerås

Wästmanlands KK (Nationell)

Domare: Martin Sanders, Storbritannien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 30 april Ljungskile

Västra KK 

(Internationell, Crufts-kvalificerande)

Domare: Anne-Chaterine Edoff

Sista anmälningsdag: STÄNGD

 

MAJ

Lör 7 maj Skara

Skaraborgs KK (NORDIC)

Domare: Dina Korna, Estland

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 7 maj Gotland

SSRK Gotland

Domare: Jan-Erik Ek, Sweden

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 8 maj Gotland

SSRK Gotland

Domare: Mats Jonsson, Sweden

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 14 maj  Bjurholm

Cockerspanielklubben Västerbotten

Domare: Ann Hallgren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 21 maj Ulriksdal

SSRK Östra

Domare: Samantha Gladman, Storbritannien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 22 maj Vendeln

Cockerspanielklubben Uppland

Domare: David Shields, Storbritannien 

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 22 maj Hässleholm

Nordskånska KK (NORDIC)

Domare: Bengt-Åke Bogren

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 22 maj Östersund

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: Lena Rollmar

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Fre 27 maj Piteå

Södra Norrbottens KK (Nationell)

Domare: Per Kristian Andersen, Norge

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 28 maj Skellefteå

SSRK Västerbotten

Domare: Katja Korhonen

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 28 maj Sundsvall

SSRK Västernorrland

Domare: Ewa Nielsen

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 28 maj Gimo

Uppsala KK (Internationell)

Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 28 maj Bjuv

SSRK Södra

Domare: Sjoerd Jobse

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 29 maj Bjuv

SSRK Södra

Domare: Henric Fryckstrand

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 29 maj Sundsvall

SSRK Västernorrland

Domare: Patric Ragnarsson

Sista anmälningsdag: STÄNGD

JUNI

Lör 4 juni Norrköping

Östergötlands KK (Nationell)

Domare: Anne Marie Curran, Australien

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Sön 12 juni Vänersborg

Norra Älvsborgs KK (Internationell)

Domare: Benny Blidh von Schedvin

Sista anmälningsdag: STÄNGD

Lör 18 juni Leksand

Dalarnas KK (NORDIC)

Domare: Cindy Pettersson

Sista anmälningsdag: 18 maj / 25 maj kl.12

Sön 19 juni Vännäs

Västerbottens KK (NORDIC)

Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien

Sista anmälningsdag: 18 maj / 25 maj kl.12

Sön 19 juni Gränna

SSRK Småland

Domare: Karin Brostam Berglund

Sista anmälningsdag: 29 maj kl.12

 

JULI

Lör 2 juli Gällivare

Norra Norrbottens KK (NORDIC)

Domare: Anne Livö Buvik, Norge

Sista anmälningsdag: 1 juni / 8 juni kl.12

Sön 3 juli Borås

Södra Älvsborgs KK (NORDIC)

Domare: Laurent Heinesche, Luxemburg

Sista anmälningsdag: 31 maj / 10 juni kl.12

 

Fre 8 juli Tvååker

Hallands KK (Nationell)

Domare: Rudy Feyaerts, Belgien

Sista anmälningsdag: 7 juni / 14 juni kl.12

Lör 9 juli Tvååker

Hallands KK  (Internationell)

Domare: Ann-Christin Johansson

Sista anmälningsdag: 7 juni / 14 juni kl.12

Lör 9 juli Sunne

SSRK Värmland

Domare: Mats Jonsson

Sista anmälningsdag: 14 juni kl.12

 

Sön 10 juli Alfta

Hälsinglands KK (Nationell)

Domare: Maritha Östlund-Holmsten

Sista anmälningsdag: 23 maj / 31 maj kl.12

Fre 15 juli Piteå

SSRK Norrbotten

Domare: Patric Ragnarsson

Sista anmälningsdag: 15 juni kl.12

Sön 17 juli Piteå

Södra Norrbottens KK (NORDIC)

Domare: Hans Almgren

Sista anmälningsdag: 9 juni / 16 juni kl.12

Lör 23 juli Märsta

Stockholms KK (NORDIC)

Domare: Rita Kadike-Skadina, Lettland

Sista anmälningsdag: 20 jun / 28 jun kl.12

Sön 24 juli Västerås

Wästmanlands KK (Internationell)

Domare: Herdis Hallmarsdottir, Island

Sista anmälningsdag: 20 juni / 27 juni kl.12

 

Lör 30 juli Ransäter

Värmlands KK (NORDIC)

Domare: Frank Whyte, Storbrittanien

Sista anmälningsdag: 12 juli kl.12

AUGUSTI

Sön 7 augusti Svenstavik

Jämtland Härjedalens KK (Nationell)

Domare: Karin Linde-Klerholm, USA

Sista anmälningsdag: 1 juli / 7 juli kl.12

Lör 13 augusti Ronneby

Blekinge KK (NORDIC)

Domare: Ivan Vasiljevic, Serbien

Sista anmälningsdag: 12 juli / 19 juli kl.12

Lör 13 augusti Överkalix

Norra Norrbottens KK (Nationell)

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

 

Sön 14 augusti Askersund

Örebro Läns KK (NORDIC)

Domare: Carl-Gunnar Stafberg

Sista anmälningsdag: 13 juli / 20 juli kl.12

Lör 20 augusti Norrköping

Östergötlands KK (NORDIC)

Domare: Gabriel Valdez, Brasilien

Sista anmälningsdag: 19 juli / 26 juli kl.12

 

Sön 21 augusti Eskilstuna

Södermanlands KK (Internationell)

Domare: Åsa Fröding Andersson

Sista anmälningsdag: 21 juli / 28 juli kl.12

 

Lör 27 augusti Ljungskile

Västra KK (Nationell)

Domare: Marko Lepasaar, Estland

Sista anmälningsdag: 26 juli / 1 aug kl.12

Lör 27 augusti Visby

Gotlands KK (Nationell)

Domare: Gitte Finnich Pedersen, Danmark

Sista anmälningsdag: 27 juli / 3 aug kl.12

 

Sön 28 augusti Visby

Gotlands KK (NORDIC)

Domare: Frank Kane, Storbritannien

Sista anmälningsdag: 27 juli / 3 aug kl.12

SEPTEMBER

Lör 3 september Öland

Småland-Ölands KK (Nationell)

Domare: Marianne Holmli, Norge

Sista anmälningsdag: 2 aug / 9 aug kl.12

Lör 3 september Karlsborg

SSRK Västra

Domare: Bjarne Sörensen, Danmark

Sista anmälningsdag: ?

Sön 4 september Karlsborg

SSRK Västra

Domare: Lena Rollmar

Sista anmälningsdag: ?

Lör 10 september Falsterbo

Sydskånska KK (Nationell)

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

Sön 11 september Gimo

Uppsala KK (Nationell)

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

 

Sön 18 september Högbo

Gästriklands KK (Internationell)

Domare: Nemanja Jovanovic, Serbien

Sista anmälningsdag: 22 aug / 29 aug kl.12

Lör 24 september Eskilstuna

Cockerspanielklubben

Domare: Sarah Amos-Jones (hanar)

               : Andrew Jones (tikar)

Sista anmälningsdag: ?

 

OKTOBER

Lör 15 oktober Sundsvall

Västernorrlands KK (Internationell)

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

Lör 29 oktober Mjölby

SSRK Östergötland

Domare: Vidar Grundetjern, Norge

Sista anmälningsdag: ?

NOVEMBER

Fre 4 november Växjö

Småland-Ölands KK (Internationell)

Domare: Carol Mulcahy, Irland

Sista anmälningsdag: 27 sep / 4 okt kl.12

Lör 12 november Åstorp

SSRK Södra

Domare: Birgitta Svarstad

Sista anmälningsdag: 3 okt / 10 okt kl.12

Lör 12 november Rättvik

SSRK Dalarna

Domare: Petra Junehall

Sista anmälningsdag: ?

Sön 13 november Rättvik

SSRK Dalarna

Domare: Henric Fryckstrand

Sista anmälningsdag: ?

Lör 26 november Frösön

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

Sön 27 november Frösön

SSRK Jämtland/Härjedalen

Domare: ?

Sista anmälningsdag: ?

 

DECEMBER

Lör 10 december

Stockholms Hundmässa

(NORDIC, Svensk Vinnare 2022,

Cruftskvalificerande)

Domare: Kari Haave, Norge

Sista anmälningsdag: 1 nov / 8 nov kl.12